Projekty
Rekonstrukce podkrovního bytu
Přání klienta
Příchodem malého dítěte se mladé rodně změnily nároky na užívání menšího bytu o ploše 60m2. Pro fungování rozrůstající se rodiny v podkrovním bytě 2+1 vzešel logický požadavek majitelů - vytvořit dětský pokoj pro 1 až 2 děti.Velkou výzvou bylo najít místo pro druhou koupelnu se sprchovým koutem, aniž by zabírala větší prostor už v beztak malém bytě.
Řešení
Přeskládat dispozici bytu pro mne nebylo složité. Dispozičně a prostorově vše pěkně vycházelo. Místo současné kuchyně mohou mít rodiče útulnou ložnici s vlastní koupelnou. Děti svůj dětský pokojíček (původní ložnice rodičů) a v prostoru poměrně velké chodby může vzniknout druhá koupelna se sprchovým koutem.Společná místnost kuchyně a obývacího pokoje má pouhých 182, proto je nutné mít vybavení v prostoru perfektně rozvržené a variabilní. Jednoduchý pojízdný kuchyňský ostrůvek rozšiřuje pracovní plochu a může být zároveň i barovým pultem. Při návštěvě širší rodiny a potřebě více míst k sezení u rozkládacího jídelního stolu, se navrhovaný mobilní kuchyňský ostrůvek jednoduše odsune stranou.
Omezujícím prvkem jsou skryté vazné trámy krovu vedoucí těsně nad podlahou v rovině příček mezi místnostmi. Ty odstranit nelze, musí se proto překračovat po několika nově osazených schodišťových stupních. Pro mladou rodinu není takové řešení zatím problémem.
Rekonstrukce kadeřnictví a nový interiér
Přání klienta
Kadeřnice se v původním interiéru z 90. let 20. století potýkaly se špatně dispozičně řešeným prostorem a neprakticky rozmístěným minimem úložných prostor. Recepční pult byl spíše objemnou barierou omezující pohyb v celé místnosti, než přívětivým místem vítajícím zákazníky. Zaměstnankyně navíc trápil nedostatek denního i umělého osvětlení a zcela chybějící WC.Požadavkem nové majitelky bylo vyřešit umístění WC s umyvadlem, prakticky připojit automatickou pračku a navýšit počet kadeřnických křesel. Majitelka snila o interiéru plném světlých barev v přírodních tónech a jedné stěně plné záplavy zeleně živých rostlin.
Řešení
Kvůli malé dimenzi odpadního kanalizačního potrubí v původní skladovací místnosti bylo ideální volbou WC s přečerpávacím zařízením.Díky celkové změně rozmístění vnitřního zařízení vzniklo prostorné a světlé kadeřnictví se třemi kadeřnickými křesly, recepcí, posezením pro zákazníky a dostatkem úložných prostor. Na přání majitelky jsem interiér ladila do světlých tónů hnědé barvy v kombinaci s dřevodekorem, jenž doplňují velká kulatá nástěnná zrcadla a přisazená stropní svítidla. Ústředním bodem celého interiéru bude i květinová stěna naproti vstupu. Celkově nyní interiér kadeřnictví působí velice útulně a zákazníci jej chválí.
Celková rekonstrukce bytu
Přání klienta
Majitelé se chystali na celkovou rekonstrukci bytu o ploše 80m2 v činžovním domě ze 30. let na Vinohradech. Velkým nedostatkem tohoto 3 pokojového bytu s unaveným interiérem byl kromě nevyhovující dispozice také havarijní technický stav (poddimenzované elektrické rozvody v hliníku, lokální WAW topidla v obytných místnostech, poruchová karma na ohřev vody, ucpávající se odpadní potrubí a další).Ložnice rodičů plnila zároveň funkci obývacího pokoje a pro 4 člennou rodinu chybělo i druhé WC.
Největším srdečním přáním majitelky byla stěna z luxfer kdekoliv v bytě.
Řešení
Radikálním zásahem do dispozice bytu bylo posunutí příčky mezi ložnicí a kuchyní, čímž se centrální část bytu zvětšila na 5x5 metrů, nyní je účelným obývacím pokojem s kuchyní. Původní koupelnu přístupnou ze zmenšené ložnice jsem navrhla doplnit o WC, tím se stala soukromou relaxační koupelnou rodičů. Nová druhá koupelna se sprchovým koutem a WC vznikla zmenšením vstupní chodby u původní místnosti samostatného WC. Ač je koupelna umístěna uvnitř dispozice, je osvětlena z obývacího pokoje měkkým denním světlem přes vysněnou luxferovou stěnu. Splněné přání majitelky má nyní nejen estetickou, ale i praktickou funkci.Dcerám zůstal dětský pokoj na původním místě, je ale lépe využitelný. Díky posunu dveří směrem k oknu získal pokojíček možnost rozdělení na denní studentskou část s pracovními stoly u okna a noční odpočinkovou část s postelemi v zadní části místnosti. V bytě vznikla i nová pracovna společně s dostatečným objemem úložných prostor.
Nyní má rodina perfektní byt podle současných moderních trendů, který si spokojeně užívají.
Rekonstrukce umakartového jádra
Přání klienta
Starší majitelé bytu v panelovém domě se rozhodli pro rekonstrukci původního umakartového bytového jádra s navazující kuchyňskou linkou. Přání klientů, vycházející ze současných potřeb, bylo vyměnit vanu za prostorný sprchový kout a navrhnout praktickou koupelnu.Řešení
Vybraný prostorný sprchový kout s nízkou vaničkou z litého mramoru o rozměru 120x90 cm je nejlepším řešením pro starší majitele. Původní dispoziční řešení bylo nepraktické vzhledem k průchozí kuchyni a vstupu do koupelny z jídelny. Vstup do koupelny jsem navrhla jako praktické posuvné dveře v místě původní kuchyňské linky. Díky změně umístění vstupu do koupelny, podle současných trendů může být kuchyňská linka spojená s jídelním koutem. Majitelé k návrhu pronesli: „Takové řešení by nás nikdy nenapadlo!“Přeměna bytu 2+1 na 3kk
Přání klienta
Ačkoliv je tento byt svojí rozlohou 73 m2 poměrně velký, má pouze 3 pokoje – velkou kuchyni, oddělený obývací pokoj a samostatnou ložnici. Tato dispozice není vhodná pro bydlení mladé rodiny se dvěma malými dětmi.V bytě chybí centrální zdroj vytápění. Místnosti a koupelna jsou vytápěné kamny na tuhá paliva. Ložnice vytápěná není vůbec.
Řešení
Navrhla jsem proto přemístit a zároveň sloučit kuchyň s obývacím pokojem do největší místnosti. Tato rohová místnost je nejsvětlejší, je totiž osvětlena dvěma okny z jihu a ze západu. Místo původní kuchyně tak vznikla samostatná ložnice rodičů, která je orientována na sever do tiché zahrady.Pro dětský pokoj je ideální prostor původní ložnice, který je světlý a dostatečně velký pro dvě malé děti.
Zásadní změnu zaznamenal i prostor koupelny a WC. Po vybourání příček původního špajzu se z dlouhé a úzké koupelny stala prostorná koupelna. Celý byt je vytápěn plynovým kotlem, který obstarává i ohřev teplé vody.
Změna dispozice panelákového bytu 3kk na 4kk
Přání klienta
Majitelka bytu o velikosti 3kk si nevěděla rady s úpravou dispozice bytu, aby mohl mít dospívající syn i dvanáctiletá dcera každý svůj samostatný pokoj.Druhým velkým problémem byla kuchyně. Původní opravdu malinká kuchyňka byla vpasována do výklenku realizovaného při částečné rekonstrukci předchozími majiteli tak, že nešikovně ubírala z prostoru chodby.
Návrh rekonstrukce koupelny bylo třetím problémovým bodem. Za čtvrté pak vymyslet, kde by bylo vhodné vytvořit úložné prostory, které i v tomto bytě jako obvykle chyběly.
Řešení
Navrženými stavebními úpravami jsem dosáhla změny dispozice z 3kk na 4kk a mohl tak být realizován nápad, kdy místo původní malé pracovny vznikl samostatný dětský pokoj pro syna s vlastním odděleným vstupem z chodby bytu.Velkou výhodou bylo umístění bytu v přízemí podsklepeného panelového domu, což umožnilo posunutí nově navržené kuchyně dále od instalačního jádra, neboť kanalizační potrubí od dřezu a myčky bylo možné napojit pod stropem suterénního podlaží. Vznikla tak prostorná přímá kuchyňská linka s navazujícím jídelním stolem a obývacím pokojem.
I koupelna doznala změn. Díky posunutí příčky koupeny a otočení WC o 90° je nová koupelna prostornější. Při osazení posuvných dveří do stavebního pouzdra nedochází ke kolizi se vstupními dveřmi do bytu.
Dále jsem navrhla posunutí příčky u původního dětského pokoje, čímž se sice místnost zmenšila, ale na chodbě přibylo místo pro vestavěné skříně.
Změna dispozice nevyhovující garsonky
Přání klienta
Rekonstrukce garsonky o ploše 32 m2 v cihlovém domě z 20. let minulého století, jejíž stav neodpovídal představám o moderním a komfortním bydlení.
Byt neměl kuchyň, v rohu na chodbě stál pouze plynový sporák. V koupelně nebylo místo pro připojení pračky a sušičky. Vytápěná byla hlavní velká místnost, koupelna ani chodba vytápěny nebyly.
Řešení
V představách klienta bylo rekonstruovat garsonku na úplně nový nadstandardní byt.
Instalováním velkého okna do prostoru lodžie a vybouráním příčky do spíže vzniklo místo pro novou koupelnu, která bude navíc osvětlena a větrána jižně orientovaným novým oknem. Z koupelny je za posuvnými dveřmi přístupné samostatné WC, které zůstalo na původním místě. V prostoru bývalé koupelny byla instalována velká kuchyňská linka tvaru "U" s barovým pultem určeným pro sezení a plnohodnotné stolování.
Obytný prostor se po provedených stavebních úpravách zvětšil. Samozřejmostí je, že je celý vytápěný.
Spaní je vyřešeno pohodlným rozkládacím gaučem, který lze kdykoliv vyměnit za klasickou postel.
Změna dispozice části bytu
Přání klienta
Částečná rekonstrukce panelákového bytu spočívající ve změně dispozice kuchyně, obývacího pokoje, koupelny a WC.
Přáním klienta bylo propojit kuchyň s obývákem, neboť tyto prostory byly od sebe oddělené polopříčkou. Majitelům vadilo neustálé obcházení kolem koupelny a WC. Malý jídelní stůl byl doposud umístěn v chodbičce před ložnicí, což bylo pro velkou rodinu nevyhovující. Zadáním tedy bylo najít způsob, jak do obytného prostoru umístit velký rozkládací jídelní stůl. Dále pak navrhnout novou zděnou koupelnu a WC místo původního umakartového jádra. Do koupelny by se kromě umyvadla, vany a pračky se sušičkou měl vejít i prostorný sprchový kout.
Řešení
Díky kompletnímu přeskládání dispozice kolem instalačního jádra se na ploše 44,5 m2 podařilo rozmístit velkou koupelnu, samostatné WC, prostornou kuchyň s jídelním stolem a obývací pokoj. V celém prostoru se zmenšila plocha chodeb ve prospěch užitného prostoru.
Nová koupelna vznikla v prostoru bývalé kuchyně. Do výklenku za koupelnou se "zakousla" kuchyňská linka přecházející v barový pult. Dále na kuchyň navazuje rozkládací jídelní stůl a obývací pokoj. Daný prostor byl maximálně využit a všechna přání klienta byla tak splněna.
Změna dispozice garsonky z 1kk na 2kk
Přání klienta
V otevřené prostoru panelákové garsonky 1kk o ploše 34 m2 vytvořit pro mladou slečnu byt 2kk se samostatnou ložnicí, koupelnou a odděleným WC.
V koupelně by měly být kromě umyvadla i vana, pračka a sušička. Samozřejmostí je zakomponovat malou kuchyňku, obýváček a dostatek úložných prostor.
Řešení
Všechny požadavky slečny jsem do návrhu zahrnula a vznikl tak členitý a útulný byt.
Na původním místě zůstalo pouze samostatné WC. Koupelna s kuchyňským koutem si vyměnily místo. Díky dvěma velkým jižně orientovaným oknům v obytném prostoru mohla při jednom z nich vzniknout malá ložnice oddělená posuvnými dveřmi. U druhého okna pak malý obýváček s rozkládací pohovkou pro návštěvy a televizní stěna. Kuchyně, vestavěné skříně i ostatní nábytek na míru ve světlém dekoru břízy kombinovaný se šedými a žlutými doplňky podle stylu majitelky dotváří jednotný ráz celého prostoru, což působí útulným a velmi světlým nadčasovým dojmem.